Ako sa starať o koženú kabelku

Vysoká kvalita, nadčasová elegancia, módne stálice – to sú kožené kabelky. Kožená kabelka síce predstavuje vyššiu investíciu oproti kabelkám látkovým, ale odvďačí sa Vám dlhou životnosťou a zárukou, že nikdy nevyjde z módy.

Koža stále pracuje

Koža, nazývaná taktiež ako useň, je prírodný materiál, ktorý aj po spracovaní stále pracuje. Vďaka pórom dýcha, nasáva vlhkosť, nečistoty, prach a mastnotu. Po spracovaní je useň pružná, pevná a dobre drží tvar. Ak je však vystavená vysokej vlhkosti alebo nadmernému zaťažovaniu, má sklony k deformácii. O Vašu koženú kabelku by ste sa mali dôkladne starať, aby ste jej zaručili dlhú životnosť a perfektný vzhľad.

Druhy kože

Vaša kabelka môže byť vyrobená z rôznych druhov usní, napríklad z hovädzej, teľacej, bravčovej, koňskej či kozej. Pri údržbe kabelky nieje až tak dôležitý druh kože, ako jej povrch. Povrchová úprava usne môže byť:

Bez úpravy, tzn. že je úplne prírodná so zachovalou prirozdenou kresbou líca

  • S brúseným lícom, teda s hladkým povrchom
  • S vlasovou úpravou, kde môže byť useň brúsená od rubu a mať tak dlhší a hrubší vlas – označovaná ako velur. Označenie nubuk naopak signalizuje brúsenie od  líca, jemnejší a kratší vlas. 
  • S lakovanou úpravou, kde bola koža upravená krycími pigmentmi, a následne    prelakovaná polyuretánovým lakom.
  • S krycou pigmnentovou úpravou, kde je úplne zakrytý líc usne a povrch je celý hladký.

Podľa povrchu koženej kabelky volíte ošetrujúce prípravky. Hladká koža sa ošetruje spravidla tekutými výrobkami s obsahom vosku či oleja, na drsnú kožu je potrebné používať prípravky v spreji, aby nedošlo k zlepeniu jemných vlákien.

Dôkladne impregnujte

Ešte pred prvým použitím Vašu novú kabelku dôkladne naimpregnujte špeciálnym prípravkom určeným priamo na kožu, a to buď vo forme spreja, alebo krému, podlľa typu usne. Impregnácia ochráni Vašu kabelku pred prenikaním vlhkosti, mastnoty a nečistôt. Pamätajte na to, že nanesenie impregnačného prípravku nieje trvalé, preto impregnáciu v pravidelných intervaloch opakujte. Ak nosíte kabelku každý deň, používajte impregnačný prípravok raz až dvakrát do mesiaca. Okrem ochrany proti vlhkosti zaručuje impregnačný prípravok výživu usne a jej vláčnosť.

Vyživujte

Keďže koža stále dýcha a pracuje, dochádza časom k jej vysychaniu a popraskaniu. Čiastočnú výživu jej doprajete pomocou impregnácie, ale aj napriek tomu by ste sa mali o jej výživu postarať nanesením špeciálnych vyživujúcich prípravkov pre galantérne výrobky. Ideálne sú vyživujúce krémy alebo impregnačné tuky.

Udržujte v čistote

Ak si Vašu kabelku ušpiníte, mali by ste ju čo najrýchlejšie očistiť. Ľahké znečistenie odstránite pomocou navlhčenej handričky – nezabudnite však potom očistené miesto utrieť do sucha. Na väčšie znečistenia si zaobstarajte špeciálnu čistiacu penu, ktorá šetrne odstráni z usne škvrny, ohmaty a odstráni prípadné farebné znečistenie od oblečenia. Existujú taktiež špeciálne čistiace gumy, ktoré šetrne odstránia i zašlé nečistoty.

Na čo si dať pozor

  • Kožené kabelky sú náchylné na vyššie teploty. Kabelku nikdy nenechávajte schnúť pri kúrení alebo otvorenom ohni, pretože by mohla popraskať. Vždy ju zaveste  za ramienko a nechajte uschnúť v priestore.
  • Nevystavujte kabelku dlhodobému priamemu slnečnému svetlu – pri bežnom nosení slnečné žiarenie nevadí.
  • Nepoužívajte na kožené kabelky krémy na topánky – majú iné vlastnosti, než špeciálne prípravky pre ošetrenie koženej galantérie, a mohli by Vašu kabelku  poškodiť.
  • Nikdy k odstraňovaniu nečistôt nepoužívajte klasické mydlo alebo prípravok na riad – mohli by ste si kabelku zničiť.
  • Nenoste v kabelke príliš veľkú záťaž, aby nedošlo k jej deformácii a tzv. „vyťahaniu“ kože. V etue by ste nemali nosiť viac ako 0,5 kg, v klasickej dámskej  kabelke zhruba jeden kilogram, kabely veľkosti A4 a aktovky znesú záťaž okolo dvoch kilogramov.
  • Myslite aj na ochranu zipsov a občas ich premažte včelím voskom alebo špeciálnymi vatovými tyčinkami určenými k čisteniu zašlých šperkov.